ANASAYFA TÜSEV CIVICUS ENGLISH
Kullanıcı
Sifre
Beni hatırla

 
PROJE DESTEKÇİLERİ
 
SİVİL TOPLUM FORUMU EV SAHİBİ
Sivil Toplum Endeksi Projesi (STEP)

STEP, sivil toplumun küresel bazda degerlendirilmesini amaçlayan eylem odakli ve katilimci bir arastirma projesidir. Projenin amaci, sivil toplumu degerlendirmenin yaninda, kalkinma ve demokratiklesmedeki potansiyel rolünü gerçeklestirebilecek düzeyde güçlendirmektir.

STEP, CIVICUS tarafindan tasarlanip, 2003-2006 yillari arasinda Türkiye* dahil 50'yi askin ülkede uygulanmistir. TÜSEV, 2009'dan itibaren 56 ülkede tekrarlanan projeyi Türkiye'de uygulamaktadir.

*Projenin Türkiye ayagi Ocak 2004 - Aralik 2005 tarihleri arasinda TÜSEV tarafindan uygulanmis, ülke raporu Aralik 2005 - Aralik 2006 arasinda kaleme alinmistir. STEP 2005 uygulama süreci ve proje çiktilarina iliskin detayli bilgiye "STEP 2005" basligi altinda ulasabilirsiniz.STEP Raporu Açiklandi: Türkiye’de Sivil Toplum Dönüm Noktasinda

Türkiye’de sivil toplumun durumunu ortaya koyan en kapsamli arastirma olan STEP (Sivil Toplum Endeksi Projesi) 16 Mart günü yapilan bir basin toplantisiyla kamuoyuna duyuruldu. TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfi) tarafindan CIVICUS isbirligi ile hazirlanan Türkiye’de Sivil Toplum: Bir Dönüm Noktasi adli raporun Türkiye’de sivil topluma dair uluslararasi karsilastirmali ilk arastirma oldugunu belirten TÜSEV Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Üstün Ergüder arastirmanin ayni anda 56 ülkede yapildigini ifade etti. Projenin amacini, sivil toplumun mevcut durumunu degerlendirmenin yaninda, sivil toplumu güçlendirmek olarak açiklayan TÜSEV  bu alandaki ilk arastirmayi 2005 yilinda yapmisti. Koç Üniversitesi’nden Ahmet Içduygu, Deniz S. Sert ve TÜSEV’den Zeynep Meydanoglu’nun koordinasyonunda yapilan arastirma ile vatandaslarin sivil topluma katilimi, STK’larin organizasyon düzeyi, sivil toplum alaninda benimsenen degerler, STK’larin sosyal ve siyasal alana etkisi, sivil toplumun içinde bulundugu politik, sosyal, kültürel ortam degerlendirildi. Rapor ve vaka analizleri için...STEP Saha Arastirmasi 9 Ocak - 7 Mayis 2009 arasinda tamamlandi
STEP Saha Arastirmasi kapsaminda yedi bölgede yapilan bölgesel danisma toplantilari tamamlandi. Toplanti ve anket çalismalarina bugüne kadar çocuk, gençlik, kadin, engelliler, çevre gibi farkli alanlarda çalisan 150 kadar sivil toplum paydasi katildi. Saha Arastirmasi Proje için gerekli verileri saglarken, sivil toplum temsilcilerinin iletisim ve isbirligi olanaklarinin gelismesi için de bir firsat sunmaya devam ediyor. Saha arastirmasi toplantilari Istanbul, Ankara, Denizli, Adana, Trabzon ve Van'da gerçeklestirilmis, 7 Mayis 2009 tarihinde Diyarbakir’da yapilan toplantiyla tamamlanmistir.

STEP Danisma Kurulu Toplantisi, 27 Aralik 2008, Istanbul

Her biri kendi alaninda uzman ve sivil toplum deneyimine sahip 17 kisiden olusan Danisma Kurulu, projenin benimseyecegi kavramsal çerçeveyi belirler ve arastirma bulgularini degerlendirerek kendi uzman görüslerini paylasir. Danisma Kurulu böylece ülkedeki sivil toplumun kapsamli bir fotografinin çekilmesine yardimci olur. STEP Danisma Kurulu ilk kez Aralik 2008'de bir araya gelmis ve uluslararasi bir çerçevesi olan STEP’in Türkiye’nin kendine has kosullarina uygun hale getirilmesine yönelik fikirlerini paylasmistir. Kurul 26 Mayis 2009'da tekrar toplanmis ve STEP bulgularini degerlendirmistir. Danisma Kurulu'nun projede oynadigi bir  diger önemli rol ise STEP'in çesitli platformlarda elçiligini yapmalaridir. STEP Danisma Kurulu üyelerinin listesine buradan ulasabilirsiniz.
    CIVICUS Sivil Toplum Endeksi Atölyeleri Özetleri Yayimlandi
Detaylar için tiklayin!
    CIVICUS STEP Blogu Açildi!

Detaylar için tiklayiniz!

    Sivil Toplum Endeksi 2003-2006 Veritabani Açildi
Detaylar için tiklayin!
Sivil Toplum Endeksi Projesi'nden nasil haberdar oldunuz?
Medya
Internet
Diger

TÜSEV
Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı

Bankalar Caddesi No:2
Minerva Han Kat:5
34420 Karaköy İstanbul
Tel: 0212 243 83 07
Faks: 0212 243 83 05

 
Ziyaret Sayısı : 6002 Bu proje TUSEV ile CIVICUS işbirliğiyle yürütülmüştür. Her hakkı saklıdır.
Bu web sitesinin hiç bir bölümü TÜSEV’in yazılı izni alınmadan, elektronik ya da mekanik, ya da herhangi başka bir biçimde çoğaltılamaz ve kullanılamaz.